Výpověď z nájmu
Předtím než vyrazíte vstříc novému bydlení, je potřeba řádně vyřešit to staré.
Bydlíte-li v nájmu, určitě je na místě písemně ohlásit pronajímateli, že se stěhujete a nadále nebudete podnájem využívat.
Nezapomeňte vše naplánovat včas nebo se dohodnout, jak dlouho ještě v bytě budete moct být. Je to z důvodu, abyste měli čas najít a zjistit nové bydlení.
Vraťte byt do původního stavu
Určitě dle podmínek nájemní smlouvy musíte byt vrátit zpátky do původního stavu a to znamená, jak nábytek, tak opravit nedostatky či vymalovat.
Pokud se Vám porouchalo třeba světlo nebo zásuvka za doby Vašeho bydlení, musíte dát do pořádku i toto. Vše spojené s elektrickým vedením v podnájmu doporučujeme vložit do rukou profesionálů.
Vyberte si nový podnájem
Důvodů proč se stěhovat do nového podnájmu může být několik. Nová práce, rozrůstá se Vám domácnost nebo prostě nejste s nynějším bydlením spokojení.
Samozřejmě si třeba chcete jen polepšit a třeba
z pronajatého bytu jít do pronajatého domu, kde je i víc místa a třeba i zahrada.
TIP: Výběr je vždy na Vás, ale můžeme Vám poradit, jak si hledání vysněného domova ulehčit v našem článku zde.
Vykliďte byt a zabalte všechny věci
U balení postupujte systematicky a podle věcí, které nepotřebujete každý den. Nezapomeňte si připravit zavazadla na věci, které budete potřebovat hned první dny po nastěhování, jistě nechcete ve všech krabicích hledat zubní kartáček.
Myslete na to, že krabic bude mnoho a je potřeba si je důkladně popsat. Pokud si nejste jisti, že zvládnete veškerý nábytek nebo spotřebiče po demontování správně složit nebo zapojit, tak si je třeba vyfoťte na mobil.
Předejte starý byt a převezměte nový
Při odevzdání starého podnájmu, tak i při přebírání nového domova budete s pronajímatelem pravděpodobně podepisovat předávací protokol.
V tomto protokolu jsou sepsané stavy energií - tedy elektřiny, plynu i vody k danému datu, kdy končíte či začínáte domácnost využívat. Dále najdete i sepsaný nábytek, který jste přebírali nebo přebíráte apod.
Vždy si zkontrolujte veškeré stavy měřičů, stav bytu
a údaje na protokolu.
Vyřeště energi ve starém i novém bytě
V podnájmu někteří vlastníci či pronajímatelé chtějí, aby nájemci měli energie psané na sebe. Pokud je to i Váš případ a stěhujete se, tak nezapomeňte své energie ve staré domácnosti odhlásit z důvodu stěhování.
Naopak v novém bydlení si zajistěte přepis elektřiny
či plynu na sebe.
Co budete k přepisu potřebovat
- Poslední fakturu původního odběratele (je-li
k dispozici) - Vzájemně odsouhlasený aktuální stav elektroměru
a předávací protokol - Doklad k odběrnému místu – nájemní smlouva
- Plnou moc původního zákazníka či akceptaci výpovědi původní smlouvy
Vybalte své věci a zabydlete se
Postupujete systematicky podle nejdůležitějších potřeb a popsaných krabic. Určitě nezvládnete vše vybalit naráz, tak si nechávejte konkrétní krabice v daných místnostech, abyste mohli vždy vytáhnout, co potřebujete.
Krabice, výplně a tašky, které nejsou zničené, si rozhodně nechte, mohou se Vám nebo známým hodit při stěhování.
TIP: Odpad likvidujte zodpovědně a postupně, abyste nezaplnili popelnice a sousedi si nestěžovali na to, že nemají, kde vyhodit svůj odpad.
Prozkoumejte okolí
Jděte se projít po okolí a najděte vše důležité, co byste mohli potřebovat.
Zjistěte, kde je nejbližší obchod, úřad, lékař a banka. Bonusem Vaší procházky může být nalezení zajímavých míst, restaurací či kaváren.