Jak si pronajmout byt snů? Poradíme vám, jak na to

Jak si pronajmout byt snů? Poradíme vám, jak na to

Nabídka pronájmů nemovitostí je díky covidové situaci opravdu obrovská. Proto je potřeba si dát pozor při shánění vhodného pronájmu. Jestli hledáte první nebo třeba větší byt, poradíme vám, jak si jej vybrat. Máme pro vás tipy, jak nenaletět v nájemní smlouvě. Jaká máte práva a na co si musíte dát pozor. A mnoho dalšího, s čím se můžete při hledání pronájmu bytu setkat.

Jaký byt vlastně chcete?

Než začnete hledat na internetu nebo po známých vhodný byt k pronájmu, tak si stanovte, co všechno od nového bytu očekáváte. Kritérií můžete mít opravdu hodně, proto by se vám mohlo hodit stanovení priorit, přes které vlak nejede a u jakých jste ochotni udělat kompromis. K tomu, abyste si stanovili to nejdůležitější, vám mohou pomoci základní otázky. 


Jaké otázky si musíte položit při hledání pronájmu bytu:

 • Chci bydlet blízko zaměstnání nebo na okraji, kde bude více klidu, ale budu dojíždět?
 • Chci řešit pronájem přes realitku?
 • Co v okolí potřebuji?
 • Kolik místností potřebuji?
 • Jaký mám maximální rozpočet?
 • Chci vybavený nebo nevybavený byt?
 • Chci spíš nový byt nebo starší byt?

Samozřejmě může vyplynout ze situace více otázek, ale tyto by vám do začátku mohly stačit k vytvoření si základního obrázku o tom, jaký byt k pronájmu chcete.


Kde můžete nabídky bytů k pronájmu hledat

Míst, kde najdete byty k pronájmu, je opravdová spousta. Svůj vysněný byt můžete najít v inzerci v novinách, na speciálních nástěnkách v obchodech, na úředních deskách na úřadech, ale asi nejvíce nabídek pronájmů najdete na internetu.


Inzerce pronájmů bytů v novinách

Největší koncentraci různých nabídek a poptávek najdete ve specializovaných novinách na hromadné inzerce, které se zaměřují na různá odvětví zájmu. Samozřejmě můžete najít omezenou inzerci v podobě nabídek pronájmu i v dalších tiskovinách, jako jsou třeba deníky nebo vybrané magazíny. 


Zákaznické nástěnky v supermarketech

Báječným způsobem, jak můžete náhodně najít svůj nový byt, může být i to, že si jeho nabídku přečtete při nákupu potravin v oblíbeném obchodě. Zákaznické nástěnky slouží k tomu, aby lidé mohli zveřejnit své nabídky nebo poptávky lidem ve svém okolí a hlavně zadarmo. Nástěnku většinou najdete hned při vstupu do obchodu.


Pronájem bytu od městského nebo obecního úřadu

Městské části nebo obce pravidelně informují na svých pobočkách nebo internetových stránkách o nabídkách volných obecních bytů. Výhodou u většiny městských bytů je, že jsou mnohdy levnější než komerční byty. V některých případech výběrového řízení si dokonce svůj nájem můžete určit. Výběrová řízení pro určení, komu bude byt pronajímán, jsou různá, může to být losování, aukce nebo prostřednictvím rady. Právě prostřednictvím tzv. aukce zvolíte nájem, který jste ochotni za konkrétní byt platit, a pokud bude vaše nabídka nejvyšší ze všech ostatních, tak je byt váš. Obecní nebo městský byt k pronájmu můžete získat, pouze pokud máte v dané lokalitě trvalé bydliště, ale samozřejmě se podmínky různých měst mohou lišit.


Nabídky pronájmů nemovitostí na internetu

Stránky pro nabídku a poptávku po realitách můžeme rozdělit na stránky realitních kanceláří a různé realitní portály, kde může inzerátem přispět kdokoliv. Lidé zde mohou nabízet pronájmy i prodeje nemovitostí, ale můžete tam vyvěsit i svou poptávku po pronájmu bytu. Tím, že většina portálů není nijak omezená, můžete narazit na inzeráty o podnájmech bytů od různých lidí, např. majitele bytu, realitního makléře nebo podnájemníka, který hledá za sebe do bytu náhradu.


Na co si dát pozor při prohlídce bytu

Konečně jste si vybrali několik nabídek bytů k pronájmu, které vás zaujali a odpovídají vašim požadavkům. Prvním krokem je na tyto nabídky odpovědět a domluvit si konkrétní prohlídku. Předtím, než tak učiníte, můžete při pochybnosti o stavu bytu poprosit majitele o aktuální fotografie bytu, které vám více přiblíží skutečný stav nabízeného prostoru. 


Než vyrazíte na prohlídku bytu, máme pro vás tipy, které vám mohou prohlídku zpříjemnit, a hlavně vám nic neunikne:

 • Sjednejte si prohlídku za denního světla
  Je více pravděpodobné, že vám neunikne žádný škrábanec, díra a další nedostatky za jasného dne než za šera nebo tmy.
   
 • Ptejte se na vybavení bytu
  Předem si ujasněte, co v bytu zůstává za nábytek nebo spotřebiče. Případně když máte vlastní vybavení, tak se zkuste dohodnout na odvozu původního.
   
 • Ujasněte si cenu nájmu a energií
  Výše nájmu se velmi často udává bez energií nebo služeb, které jsou v bytě poskytovány. Nezapomeňte si ujasnit, v jaké výši vám budou zálohy na energie k nájmu účtovány.
   
 • Zjistěte, zda je požadována kauce či provize
  Kaucí se rozumí maximálně trojnásobek výšky nájmu, která je tzv. zárukou majiteli bytu při případných poškozeních nájemníkem nebo v případě nezaplacení nájmu. Po ukončení smlouvy vám ji pronajímatel vrátí. V případě provize se jedná o finanční částku pro realitního makléře, který pronájem zprostředkovává.
   
 • Zeptejte se na rekonstrukce nebo jak řešit opravy v bytě
  Je dobré nadhodit otázku, kdy byl byt zrekonstruován a případně, jak budete společně řešit opravy před nastěhováním a po něm.
   
 • Choďte na prohlídky alespoň ve dvou
  Víc očí víc vidí, ale jde i o to, že budete mít oporu v případě, kdy s vámi nebude jednáno férově.
   
 • Nevynechte při prohlídce žádný kout a ptejte se na každou prasklinu
  Pokud nenahlásíte předem, že se vám nelíbí prasklina ve zdi, pochybná zásuvka ve zdi nebo jiné nedostatky, tak může být později problém s jejich nápravou nebo dokonce může škoda vzniknout vám, pokud zásuvka zničí váš domácí spotřebič.
   
 • Jeďte na prohlídku tak, jak byste jezdili do nového bytu každý den
  Když pojedete tak, jak byste jezdili pokaždé, tak budete mít už přehled o spojích nebo časové náročnosti jízdy.
   
 • Jak je to s placením elektřiny, plynu a vody
  Ve většině případů se setkáte s tím, že veškeré energie a služby má na sebe napsané majitel, ale můžete se dohodnout na tom, že si třeba elektřinu přepíšete na sebe. S tímto je spojen určitý proces, tzv. přepis energie.
   
 • Ujasněte si vztah, jaký má inzerent k pronajímanému bytu
  Vždy pro vás bude výhodnější uzavřít smlouvu přímo s majitelem bytu, protože budete mít přesně stanovené podmínky pronájmu.


Během prohlídky se vás může majitel zeptat, zda máte domácího mazlíčka nebo jste kuřáci. Na takové otázky nejste povinni odpovídat. Berte však v potaz, že neudání odpovědi může ovlivnit to, jestli si vás majitel bytu vybere. Mějte na paměti také to, že vás pronajímatel bytu z důvodu pořízení psa nebo vlastnění jiného mazlíčka nemůže z nájmu vyhodit, a to i v případě, že by tato skutečnost byla uvedená v nájemní smlouvě.


Uzavřete nájemní smlouvu, která bude vyhovovat oběma stranám

Předtím, než se nastěhujete do podnájmu, je potřeba vyřídit určitě formality, bez kterých užívat byt prostě nejde. Prvním důležitým dokumentem, který podle zákona musíte mít písemně uzavřený, je nájemní smlouva. Celkově se mohou nájemní smlouvy uzavírat na dobu určitou nebo neurčitou. Jestli se nechystáte za pár měsíců jet kolem světa a chcete dlouhodobý pronájem, tak pro vás bude rozhodně výhodnější uzavřít podnájem bytu na dobu neurčitou. Avšak dejte si pozor na podmínky, za jakých je možné takovou nájemní smlouvu ukončit. Vlastník bytu nebo osoba, která byt pronajímá, by vám měla zaslat návrh smlouvy a nechat vám čas na jeho prostudování. Než smlouvu podepíšete, zkontrolujte si důležité náležitosti, které budou dle zákona, a i vaší předchozí domluvy v pořádku.


Před podpisem nájemní smlouvy si zkontrolujte:

 • své osobní údaje
 • výši nájmu a případnou výši kauce
 • dobu, po kterou bude nájem platit
 • prověřte si osobu, se kterou smlouvu uzavíráte
 • podmínky výpovědi z nájmu
 • výši zálohových plateb za energie a služby
 • způsob placení nájmu za byt
 • specifikace, kdy může vlastník vcházet do bytu


Při uzavírání nájmu bytu se nejspíš setkáte i s protokoly o předání a převzetí bytu. Ty slouží k potvrzení toho, že jste si byt převzali do užívání a po výpovědi, že jste jej znovu v pořádku předali. 
Pokud si nejste jisti, že dokážete sami vyhodnotit správnost nájemní smlouvy a případně jiných dokumentů, obraťte se na právníka.
 
 

Tip: Podle novely zákona z roku 2020 je nyní možné zahrnout do smlouvy také smluvní pokutu. Ale i ty mají svá pravidla a limity. Až podepíšete nájemní smlouvy bytu, bude vás čekat náročné stěhování, ale i krásné chvíle v novém domově. Nezapomeňte se podívat do našeho průvodce stěhováním, kde najdete i náš chytrý seznam, kde vám pomůžeme projít stěhováním krok za krokem. Určitě se vám budou hodit i další články s radami třeba, jak se zabalit ke stěhování nebo jak přepsat elektřinu. Věříme, že jste vybrali dobře a nečeká na vás žádné nemilé překvapení.

 

Sdílejte tento článek

Potřebujete poradit s výběrem dodavatele energií?
Rádi vám poradíme!

Zanechte nám na sebe kontakt a my se Vám ozveme a pomůžeme Vám vybrat ty nejlepší služby.