Jak je to se státní hypotékou pro mladé v roce 2022? Vyplatí se a můžete si o ni zažádat i vy?

Podmínky hypotéky a dalších úvěrů na bydlení jsou v dnešní době čím dál nepříznivější. O půjčku s lepší sazbou jste si mohli požádat u státu v programu Vlastní bydlení. Ten stále běží, kvůli velkému růstu cen nemovitostí a úrokové sazby EU již však neplatí, že by tato státní hypotéka byla výhodnější. Má ale jiné benefity. Prozradíme vám, kdo si o půjčky může žádat a jak je to s programem aktuálně.

Jak je to se státní hypotékou pro mladé v roce 2022? Vyplatí se a můžete si o ni zažádat i vy?

Chcete se konečně přestěhovat do vlastního? Pravděpodobně řešíte především to, jak bydlení zaplatit. K tomu perfektně slouží hypotéky nebo jiné půjčky na bydlení. Vzhledem k turbulentnímu vývoji na trhu s nemovitostmi se zvyšují i úroky na těchto úvěrech. Nejlepší cestou k vlastnímu bydlení může být právě státní hypotéka.

 

 
Kdo může dosáhnout na půjčku z programu Vlastní bydlení


Pokud jste v manželství či registrovaném partnerství a alespoň jeden z vás ještě nedosáhl věku 40 let, nebo jste pečující osobou o dítě do 15 let, můžete o půjčku žádat.


Podmínkou také je, že pokud žádáte o peníze na vlastní bydlení, nesmíte žádné vlastnit nebo spoluvlastnit. Platí to i tehdy, pokud jste nájemcem družstevního bytu nebo členem bytového družstva. Tyto podmínky musíte splňovat oba. 

 


Na co lze čerpat půjčku ze státního fondu a jakou částku můžete získat


V rámci programu Vlastní bydlení ze Státního fondu podpory investic můžete žádat o půjčku za těmito účely:


- Pořízení domu
- Výstavba novostavby rodinného domu
- Koupě družstevního podílu v bytovém družstvu s právem nájmu
- Pořízení bytu
- Modernizace bydlení


Platí, že na každý účel se vztahuje maximální částka, o kterou si můžete v rámci půjčky zažádat.

Účel hypotékyMaximální výše
Modernizace bydlení750 000 Kč
Koupě domu3 500 000 Kč
Výstavba rodinného domu90 % skutečných nákladů
Koupě bytu3 000 000 Kč
Pořízení družstevního podílu90 % sjednané ceny

 


Úroková sazba na půjčku


Aktuální úroková sazba státní hypotéky je 4,85 %* a je fixní po dobu 5 let. Po uplynutí této doby se přepočítává podle aktuální základní sazby EU. Informace o tom, na jakou sazbu se vám hypotéka změní, můžete sledovat na webových stránkách Státního fondu podpory investic zde: https://sfpi.cz/zakladni-sazba-eu-pro-cr/.


*4,85 % je úroková sazba platná od 1. 5. 2022. 

 

 

TIP: Výše uvedený úrok se snižuje o 0,2 %, jestliže máte dítě do věku 15 let a trvale o něj pečujete. Úrok se snižuje za každé dítě. Pokud tedy máte dvě děti, sníží se vám úrok o 0,4 %.

 

 

V úrokové sazbě státní půjčky také platí, že tato sazba nesmí být nižší než 1 % ročně.


 

Kdy ji musíte splatit


Státní hypotéka má pevně danou splatnost, která se dělí podle účelu, na který si ji pořizujete:


- Max. do 10 let v případě modernizace bydlení
- Max. do 30 let v případě úvěru na pořízení obydlí

 

 

Doložení příjmů


Stejně jako u běžných institucí poskytujících hypotéky a úvěry, doložení příjmů je nezbytné. Kromě vás musí doložit příjmy i partner nebo partnerka.

 

 

Bez poplatků, dotace na dítě, odložení splácení a další výhody


V aktuální situaci, kdy úrokové sazby u hypoték narostly a rozdíl není tak dramatický oproti běžným bankovním hypotékám, jsou právě podmínky a dotace hlavními výhodami státních půjček.

 


Poplatky pro státní hypotéky


Další výhodou mimo to, že vám péče o děti sníží úrok, je, že za mimořádné splátky nebo předčasné splacení nezaplatíte žádný poplatek. Nic navíc ani nebudete platit za vedení úvěru. 
 

 

TIP: Pokud budete potřebovat poradit ohledně hypotéky, obraťte se na fond. Nabízí bezplatnou odbornou pomoc a konzultaci.

 

 

Kdy můžete získat dotaci k úvěru


Pokud budete čerpat peníze z půjčky na pořízení nemovitosti a narodí se vám dítě, nebo si jej osvojíte, máte nárok na dotaci 30 000 Kč.

 


Nejste schopni splácet? Státní fond vám může ulevit
 

Pokud vám nečekaně nevyjdou finance a nebudete schopni uhradit splátku, můžete požádat o odložení. Splácení jistiny vám může stát odložit až o 6 měsíců. Přitom platí, že splácíte pouze úroky a splatnost celkové půjčky se vám nezmění.

V případě, že se vám během splácení narodí nový člen rodiny, fond vám může umožnit na vaši žádost přerušení splácení jistiny až na 2 roky. To platí i pokud si dítě osvojíte, stanete se pěstounem nebo poručníkem. 


Pokud přijdete o zaměstnání, ztratíte někoho blízkého nebo při dlouhodobé nemoci vám taktéž může fond odložit splácení jistiny až o 2 roky.
 

 

TIP: O přerušení můžete žádat opakovaně, pokud se nacházíte v nějaké z výše uvedených situacích. Avšak celková doba přerušení nesmí přesáhnout 2 roky.

 

 

Pokud si odkládáte splácení z těchto důvodu, prodlouží se vám i celková doba splacení úvěru. Nejdéle na 12 let při modernizaci nebo na 35 let při pořízení bydlení.

 

 

Jak si o hypotéku zažádat


Žádat můžete různými způsoby: zaslat žádost poštou, osobně předat na Státním fondu podpory investic nebo elektronicky přes datovou schránku. 


Při podání žádosti musíte mít o bydlení jasno. Budete k ní přikládat konkrétní nemovitost, kterou chcete koupit, modernizovat nebo stavět, tudíž v tomto případě projektovou dokumentaci.
 

Vyřízení vaší žádosti může trvat maximálně 60 dní od jejího přijetí.

 

 

Aktuální situace Státního fondu podpory investic k dubnu 2022
 

Vzhledem k tomu, že se letos program upravoval a zlepšily se podmínky, evidovalo se opravdu velké množství žádostí, které překročily celkový rozpočet pro letošní rok. Žádosti narostly od minulých let o 170 % a rozpočet programu byl překročen o přibližně 40 mil. Kč.


Bohužel je program nyní uzavřen a není možné získat státní hypotéku.
 

Fond však plánuje další otevření žádostí, nejspíše ve 3. čtvrtletí tohoto roku. Nezbývá než čekat a doufat.

 

 

Věříme, že se vám podaří dosáhnout na váš vysněný domov a již brzy se budete stěhovat. Až nastane ten správný čas, tak si k plánování stěhování stáhněte náš chytrý seznam, který vás celým procesem provede a vy na nic nezapomenete.
 

Průvodce stěhováním

Při změně bydlení máte spoustu otázek, ale málo odpovědí? Provedeme vás stěhováním od A až po Z.

Ať už řešíte výběr bydlení, jeho financování nebo přepis služeb pro váš domov, tak vás v tom nenecháme. Pomůžeme vám s každou situací, se kterou se během i po stěhování můžete setkat.

Proveďte mě stěhováním

Průvodce energiemi

Pomůžeme vám vyřešit změnu dodavatele, úsporu elektřiny, přepis plynu a další situace, které vás tíží.

Téměř každý se v životě setká s tím, že bude muset řešit elektřinu, plyn nebo vodu pro svou domácnost. Je více než pochopitelné, že nevíte, jak na to, ale to není ostuda. Nechte se provést světem energií.

Pojďme prozkoumat energie